Prečo mám na nechtoch biele škvrny? Skutočná príčina vás možno prekvapí

07.05.2020

Leukonychia - biele škvrny objavujúce sa na nechtoch - je pomerne bežnou záležitosťou, s ktorou sa stretol pravdepodobne už každý z nás. Isto vás zaujímalo, prečo sa tieto biele škvrnky vytvárajú a zrejme ste sa od svojich známych dozvedeli o rôznych príčinách, pričom tým najobľúbenejším vysvetlením je nedostatok konkrétnych živín v tele. Majú vaši známi pravdu a ak áno, predstavuje pre nás leukonýchia riziko? Na to vám odpovieme v tomto článku.

Biele škvrny a nedostatok živín

Všeobecne sa verí, že biele škvrny na nechtoch sú spôsobené nedostatkom určitých vitamínov či minerálov v tele, najčastejšie má ísť o nedostatok vápnika či zinku. Hoci vznik bielych škvŕn môže mať rôzne príčiny, nedostatok vitamínov či minerálov nie je jednou z nich, a preto si tento mýtus môžete rovno vymazať z pamäte a povedať o ňom všetkým, ktorí mu už stihli uveriť. Pravdou je, že škvrny na nechtoch sa môžu objaviť, aj keď je vaše zdravie stopercentné - sú celkom bežné a neškodné. Prečo teda vznikajú?

Leukonychia a drobné úrazy

Pravou príčinou škvŕn na nechtoch, ktoré sa vám bežne vytvárajú, sú vo väčšine drobné úrazy, ktoré si často ani nevšimnete - celkom stačí, ak sa udriete počas manikúry. Keď sa totiž do nechta udrieme, na tomto mieste sa nám poškodia bunky, resp. sa pod ne dostane vzduch (čo sa prejaví ako biela škvrna) a toto tkanivo naďalej rastie spolu s nechtom, až nakoniec úplne odrastie. Takýto úraz si však väčšinou nevieme spätne vybaviť, pretože než sa biela škvrna na povrchu nechta objaví, častokrát ubehne aj niekoľko mesiacov od tohto incidentu.

Pozor na zdravotné riziká

Ak sa na vašich nechtoch objaví drobná biela škvrna z času na čas, nie je sa vôbec čoho obávať. No v prípade, že sa vám biele škvrny tvoria neustále a všimnete si, že inak vyzerajú (sú väčšie či inak sfarbené) ako klasické škvrnky, môže to značiť rôzne zdravotné problémy, medzi ktoré patria aj infekcie, problémy s pečeňou, obličkami či srdcom. Ak totiž telo bojuje s nejakých ochorením, svoju energiu vynakladá radšej na boj proti infekcii, ako na tvorbu nových nechtových buniek. Ak teda máte podozrenie, že nie všetko je s vami v poriadku, v takomto prípade sa radšej poraďte so svojím lekárom.

Riešenie je celkom prosté - dávať si pozor na mechanické nárazy a príliš drsnú manikúru, konkrétne zatláčanie kožičky. 


BLOG - pozrite si najnovšie články