Ochorenia a poškodenia nechtov, o ktorých by ste mali vedieť
Hoci by sme všetky chceli mať krásne a zdravé nechty,
niekedy sa nám jednoducho nepošťastí. V istom bode života sa mnohé
z nás stretnú s problémami s nechtami, či už s niektorým z nechtových
ochorení, ktorých príčinou sú rôzne zdravotné problémy, alebo s poškodením
nechtov, ktoré sú dôsledkom úrazov či vplyvu škodlivých látok. Poďme sa
spoločne pozrieť na tie najbežnejšie.
Onychomykóza
Najčastejším ochorením nechtov je onychomykóza, ktorú zväčša spôsobujú huby parazitujúce na nechtovom keratíne, menej často to môžu byť aj kvasinky či plesne. Toto ochorenie postihuje nechtové lôžko alebo platničku a prejavuje sa zmenenou farbou nechtov a ich zhrubnutím. Medzi hlavné dôsledky tohto ochorenia patrí bolesť pri chôdzi, zhoršenie funkcie prstov a v neposlednom rade aj nízke sebavedomie.
Nechtová psoriáza
Až u polovice ľudí, ktorí trpia na psoriázu (lupienku), sa vyskytuje aj psoriáza nechtová, pričom tá je jedným z prejavov tohto ochorenia, avšak zriedka môže byť aj jediným. Nechtová psoriáza je charakteristická červenými škvrnami na nechtoch, zosilnenou nechtovou platničkou, štiepením nechtu a častokrát aj olejovými škvrnami pri nechtovom lôžku. Najbežnejšími negatívnymi vplyvmi tohto ochorenia sú bolesti aj pri bežných denných úkonoch. Často si ju ľudia mýlia s žabincom na nechtoch, ktorý nie je taký škodlivý.
Paronýchia
Paronýchia je infekcia v mieste, kde sa necht dotýka kože, spôsobená baktériami alebo plesňami. Postihnuté miesto býva červené, zapálené a bolestivé. Sprievodným javom tohto ochorenia sú často aj zväčšené uzliny v podpazuší.
Onycholýza
Onycholýza, odlúčenie nechta od nechtového lôžka, je jednou z najčastejších porúch rastu nechtov, ktorá sa najčastejšie objavuje u žien. To má celkom jasný dôvod prečo - onycholýzu často spôsobuje máčanie nechtov vo vode s detergentmi či pôsobenie iných chemikálií používaných pri domácich prácach. Príčinou však okrem toho môžu byť aj rôzne ochorenia vrátane psoriázy, dermatitídy či problémov so štítnou žľazou.
Beauova čiara
Ide o priečnu ryhu, ktorá prechádza pozdĺž celej šírky nechtu, pričom necht zvyčajne nebýva inak poškodený. Beauova čiara je známkou dočasnej zástavy rastu nechta, čo môže mať rôzne príčiny, najmä nedostatočná výživa, úraz, infekcia, ale aj napríklad stres. Stresové obdobie sa podľa odrastu ryhy dá aj časovo vypočítať. Napríklad ak odrast vyzerá na 2 mesiace a v tom období ste mali veľký stres z nadchádzajúcej operácie, našli sme príčinu. Tohto poškodenia sa netreba báť, keďže ryha spolu s nechtom časom odrastie.
Koilonýchia
Koilonýchia sa prejavuje ako "lyžičkové nechty", ktoré sú na miestach sploštené či hrboľaté a na koncoch sú veľmi krehké a lámu sa. Príčina tejto nechtovej vady zatiaľ nie je známa.
Onychorrhexis
Jednou z najnepríjemnejších záležitostí je, keď sa vám vytvorí na nechte prasklina vedúca až do nechtového lôžka - onychorrhexis. Nanešťastie sa toto poškodenie nedá napraviť a zostane vám po ňom jazva, ktorá nikdy neodrastie. Ak sa vám niečo takéto prihodí, najdôležitejšie je nerobiť to ešte horším a miesto poškodenia poctivo chrániť. Odporúčame IBX regeneračnú kúru, čo je pohodlné a rýchle ako manikúra.
Vrastený necht
Vrastený necht charakterizuje zarastanie rohov nechta do okrajových kožných valov, ktoré sa v drvivej väčšine prípadov vyskytuje na nohách. Dôvodov ich vzniku môže byť hneď niekoľko, a to najmä nesprávne strihanie nechtov, nosenie nevhodných topánok alebo vrodený tvar nechta. Vrastený necht môže spôsobiť zápal, bolesti pri chôdzi a často aj infekciu.
Ďalším riešením po vyliečení zarastajúceho nechta či úraze je Protetika nechta. Ide o aplikovanie umelých náhrad pre nechty. Je to pohodlná a bezbolestná procedúra, pri ktorej sa na poškodená alebo chýbajúca vlastná nechtová platnička nasadí umelá náhrada, ktorá má za účel zlepšiť celkový vzhľad ruky a nechtov. Protetické nechty sú vyrábané z rôznych materiálov, najčastejšie gélu, polygélu, akryl-gélu, silikónu alebo keramiky. V našom salóne používame gél a polygél.
Leukonýchia
S bielymi bodkami na nechtoch, nazývanými leukonýchia, sa v istom bode stretol už každý. Hoci si väčšina z nás myslí, že biele bodky sú spôsobené nedostatkom určitých vitamínov či minerálov v tele, pravou príčinou sú drobné poranenia nechta, ktoré častokrát ani nezaregistrujeme. Leukonýchia je celkom neškodná a biele bodky odrastú spolu s nechtom. Existuje však aj leukonychia totalis, pri ktorej je biely celý povrch nechtov. Tento druh sa často vyskytuje pri reume, avšak jej príčina je doteraz neznáma.
Melanonýchia
Môže sa stať, že sa nám na nechte vytvorí tmavé znamienko, ktoré sa odborne nazýva melanonýchia. Toto znamienko býva väčšinou neškodné, no je možnosť, že sa v nechtovom vale nachádza nádor, preto je rozumné navštíviť lekára a do znamienka nijako nezasahovať. Je to však skôr rarita, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u černochov.
Vertikálne ryhovanie nechtov
Toto poškodenie nechtov sa prejavuje hrboľatou nechtovou platničkou a stenšeným nechtom. Ryhovanie nechtov sa zvyčajne objavuje u starších ľudí, keďže s pribúdajúcim vekom strácajú nechty prirodzené oleje a vlhkosť - čo sa prejavuje práve týmito ryhami. Pomôcť vám môže hydratovanie nechtov pravidelnou aplikáciou vyživujúceho olejčeka na nechty.
Pterygium
Pterygium je tenká vrstva kože, ktorá prerastá časť nechtu a prirastá k nechtovej platničke. Toto miesto často puká a môže byť vstupnou bránou pre rôzne infekcie. Pterygium je jedným z poškodení nechtov, ktoré sa len tak nestratia, no dobrou správou je, že vzhľad nechtu sa dá napraviť plastikou.
Hematóm
Hematóm je modrina pod nechtom, ktorá vznikne v dôsledku poranenia alebo úrazu. Takéto modriny môžeme častokrát vidieť na nohách športovcov, ktorých nechty na nohách opakovane narážajú na špičku topánky. Neodporúča sa modelácia umelých nechtov, hematóm musí vyrásť, resp. zmiznúť.
Ak si prajete napraviť nechuť po predchádzajúcich fotkách, pozrite si krásne ozdobené nechtíky v našich článkoch Najkrajšie nechTY vyberieš.
BLOG - pozrite si najnovšie články