en-Žabinec alebo mykóza? Naučte sa ich rozoznať!
Nechtová mykóza je najčastejšie ochorenie nechtov,
s ktorým sa vo svojej praxi môžeme stretnúť. Na rukách nechtov vás môže
vystrašiť aj tzv. "žabinec". Pozrime sa na rozdiely
medzi nimi.
Onychomykóza, alebo nechtová pleseň, je ochorenie, ktoré spôsobujú huby. Ľudí začne trápiť najskôr vtedy, keď sa im na nechte začnú zjavovať hnedožlté alebo žltobiele, prípadne sivasté škvrny. Tie sa začínajú tvoriť od voľného okraja nechtu a sprievodným javom je aj odlúčenie nechtu od lôžka. Keď spod nechta vyberiete rozpadajúce sa kúsočky nechtovej platničky, je takmer isté, že ide o onychomykózu. Necht postupne hrubne, mení svoju štruktúru - môže byť zvlnený, drsný, stratí zdravý lesk a žlto-biele sfarbenie postupuje až k lunule.
Nechtová mykóza postihuje hlavne nohy
Pri mykóze sa nesmú modelovať gélové nechty, ani gellak! Ak sa takýto problém objaví v nechtovom salóne, manikérka musí odmietnuť modeláciu a vyhodiť všetky jednorázové pomôcky, ktoré použila. Kovové produkty sa musia riadne vysterilizovať, tak ako aj výraznejšie vydenzifikovať všetky plochy, s ktorými postihnuté ruky prišli do kontaktu. Pri takejto manipulácii (tak ako je ideálne pri každej manikérskej službe) sa nechtov s mykózou nedotýkame bez rukavíc, kvôli možnosti nákazy, ako aj možnosti prenosu na inú zákazníčku. Ak sa mykóza objaví pri doplnení, treba odstrániť gél a ochorenie najskôr vyliečiť.
Pri domácej úprave nechtov treba byť opatrný v ich skracovaní. Keď sa mykóza nachádza na jednom nechte, môže sa veľmi jednoducho preniesť na ostatné nechty napríklad manikérskymi nožnicami či pilníkom. Tým istým spôsobom sa ľahko prenesie z rúk na nohy/ z nôh na ruky, či na iného príbuzného, ktorý nožnice používa. Preto je dôležité sa o svoje potreby na manikúru/pedikúru s nikým nedeliť a po použití ich riadne vydenzifikovať. Na postihnutý necht treba používať osobitný pilník a ideálne je ho ihneď vyhodiť.
Po úprave nechtov naneste antimykotický lak alebo tinktúru, ideálne nie na báze vody, pretože má krátku dobu pôsobenia.
Zelený žabinec býva najčastejšie pod modelovanými nechtami
Kým mykóza nechtov sa vyskytuje najčastejšie na nohách, na nechtoch rúk vás môže vystrašiť tzv. "žabinec", najmä ak nosíte gellak, gélové alebo akrylové nechty. Keď sa pod odchlip (oddelený gél) dostane voda, resp. vlhkosť, môžu sa na nechtovej platničke po odbrúsení nechta zjaviť zelenkasté fľaky. Znamená to, že sa na nechte rozmnožuje baktéria Pseudomonas. Zväčša veľmi prekvapí, nakoľko človek, ktorý s ňou nemá skúsenosti, si ju automaticky mýli s plesňou. A to hlavne kvôli jeho škaredému hnedo zelenému sfarbeniu. Netreba však robiť paniku, správnym postupom a okamžitou liečbou sa ho rýchlo zbavíte.
V prípade umelých nechtov je postup manikérky nasledovný: postihnutú časť nechtu treba po dezinfekcii čo najviac (ale šetrne!) zbrúsiť, odstrániť zo žabinca čo najväčšiu plochu, následne naniesť protiplesňový prípravok (Antifungal/ Fungus stop). Na takto upravený necht sa môžu modelovať gélové nechty/ gellak, avšak fliačik treba kontrolovať! Pri ďalšom doplnení sa tak dá rýchlo zistiť, či žabinec ustupuje. Ak nie, alebo sa nebodaj rozrastá, značí to zlú priľnavosť materiálu. To môže byť spôsobené nevhodnou voľbou gélu alebo zlou prípravou nechtovej platničky pred modeláciou. Ak nepomôže ani zmena postupov, odporúčame umelé nechty odstrániť.
BLOG - pozrite si najnovšie články